Кіста Бейкера - це пухлиноподібне утворення, яке розташовується на внутрішній поверхні колінного суглоба в сегменті підколінної ямки. У зв'язку з цим захворювання іменують також бурситом або грижею підколінної ямки. Розміри кісти варіюються і можуть досягати декількох сантиметрів у діаметрі (в середньому 3-3,5 см). Кіста Бейкера проявляється больовими відчуттями, обмеженнями в згинанні колінного суглоба, онімінням в кінцівці. Іноді (рідко) трапляється розвиток хвороби одночасно в двох колінних суглобах.

ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ КІСТИ КОЛІННОГО СУГЛОБУ

Кіста Бейкера виникає в результаті ушкоджень колінного суглоба, що призводять до набряків. Частенько вона стає наслідком артриту або остеоартрозу. Головними причинами виникнення хвороби є:

 • травми колінного суглоба;

 • ушкодження менісків і хрящів суглоба;

 • остеоартроз;

 • ревматоїдні артрити;

 • хронічні синовіти.

СИМПТОМИ КІСТИ БЕЙКЕРА

Підступність кісти Бейкера проявляється в практично безсимптомному перебігу хвороби на початкових етапах. Невелику пухлину в підколінній ямці буває непросто виявити.

 

 

Основними ознаками кісти Бейкера є:

 • припухлість з внутрішньої сторони підколінної чашечки;

 • поколювання в нижній кінцівці;

 • больові відчуття в підколінній чашечці;

 • блокада суглоба, що виникає періодично;

 • зменшення кісти в розмірах при згинанні коліна;

 • набряклість суглоба і гомілки;

 • формування тромбів.

ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ КІСТИ БЕЙКЕРА

Діагноз може поставити лікар-ортопед або травматолог. Під час прийому фахівець здійснює пальпацію підколінної чашки і самої кісти. Важливими складовими постановки правильного діагнозу є методи обстеження : рентген, МРТ, УЗД, артроскопія суглоба. В деяких випадках потрібна консультація лікаря-хірурга.

 

Існують два основні способи лікування кісти Бейкера: консервативний і оперативний. Перший з них передбачає пункцію кісти за допомогою товстої голки. Голка вводиться всередину, рідина видаляється, а порожнину, що утворилася, заповнюють протизапальними засобами. Паралельно здійснюється лікування основного захворювання колінного суглоба, що спричинило утворення кісти.

 

 

Оперативне втручання задіюється в тих випадках, коли інші методи стають неефективними. Якщо кіста значно збільшилася в розмірах, пацієнт відчуває дискомфорт при спробі зігнути коліно, відбувається здавлювання судин і нервових закінчень, фахівець приймає рішення оперувати кісту.

 

 

Операція робиться під місцевою анестезією. Хірург робить розріз, прошиває місце, де колінний суглоб з'єднується з сухожильною сумкою і видаляє кісту. Можлива також операція з використанням артроскопа, коли лікар робить міні-проколи тканини кісти, через які витікає рідина.

ПРОФІЛАКТИКА НОВОУТВОРЕНЬ КОЛІННИХ СУГЛОБІВ

З метою запобігання захворювання слід здійснювати профілактичні заходи. В першу чергу йдеться про своєчасне лікування хвороб колінного суглоба. Крім того, необхідно берегти суглоб від надмірного фізичного навантаження. Слід пам'ятати, що це захворювання може стати чинником виникнення варикозного розширення вен і тромбофлебіту.

 

 

За детальною інформацією і з метою запису на прийом звертайтеся за телефоном 677-000.